Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Nezapomeň na den, kdy jsi stál před Hospodinem, svým Bohem, na Chorébu, kdy mi řekl Hospodin: "Shromáždi mi lid a dám jim slyšet svá slova, aby se mě naučili bát po všechny dny svého života na zemi a učili tomu i své syny."Bible - Deuteronomium 4,10

Děti mají dostat takové bohatství,
o které by nepřišly, ani kdyby se při ztroskotání zachránily nahé.Fernández de Lizardi

Pátek 29 červenec 2005

Svátek: Viktor

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Veronika Malá

Zobrazit

Tučňáci

Nikdo přesně neví, kde tráví zimu, ale když přichází antarktické léto s teplotami kolem nuly, dorazí jejich samečci na skalnatá pobřeží Antarktidy. Z kamenů, přesně na stejném místě jako loni, vybudují hnízdo. Když chlapi udělají základy, dostaví se dámy - ke stejnému samečkovi, do stejného hnízda. Společně hnízdečko dovybaví a potom mladá paní snese dvě vajíčka. Sedět na nich začne sameček, samička má tři týdny mateřské dovolené. Během tří týdnů se sameček z vajíček nehne, samička zatím tráví čas lovem a zábavou na širém moři. Po třech týdnech je střídání stráží, samičky sedí na vejcích. Samečkové dovádějí v moři.
Když se vrátí z pánské jízdy, mladí se již klubou ven z vajíček. Od té doby jsou vychováváni mateřskou i otcovskou rukou, dokud se úplně neosamostatní. Potom se vydávají každý na svou cestu do jižních moří, aby se za rok sešli znovu na svém místě.
Tučňáci, tučňáci, co nám to děláte? Takhle přece svět už dneska nefunguje. Naučte se už konečně něco od lidí, pěkných pár jich už v Antarktidě žije.
Přece nechcete, abychom se my učili od vás?

bjt