Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Bůh není nespravedlivý, a proto nezapomene, jak jste se činem své lásky k němu přiznali, když jste sloužili a ještě sloužíte bratřím. Bible - Židům 6,10

Neštěstí je zkušebním kamenem charakteru.S. Smiles

Pátek 23 červen 2006

Svátek: Pavla

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Zdeňka Miškejová

Zobrazit

Oběť

Každý rok se konají na Aljašce závody psích spřežení, dlouhé 1000 mil (cca 1600 km). Je to vzpomínka na první „závody“, kdy šlo v podstatě o záchranu lidských životů.
V lednu 1926 byly zjištěny u jednoho šestiletého chlapce příznaky záškrtu a hrozilo nebezpečí, že tato infekční choroba zničí celé městečko Nome. Když chlapec druhého dne zemřel, začal doktor Curtis Welch očkovat všechny obyvatele pokusným, ale velmi účinným sérem proti záškrtu. Jeho zásoby však brzy došly. Nejbližší sérum mohli získat z Nenana – města na Aljašce – vzdáleného 1000 mil.
Skupina dobrovolníků a lovců se tedy rozhodla vydat se svými psy na dlouhou cestu věčným ledem. Po domluvě s poštou v Nenana jim současně vystartovaly naproti další sáně, které vezly sérum. Odvážní muži nedbali na únavu, vyčerpání i omrzliny, ale nemilosrdně hnali psí spřežení, dokud – po 144 hodinách v padesátistupňovém mrazu a větru – nebylo sérum doručeno do Nome.

Jejich oběť dala celému městu dar života!