Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Kteří lidé jsou skutečně šťastni? Šťastni jsou pokorní, nenamyšlení, vždyť těm patří Boží království. (SNC)
Bible - Matouš 5,3

Být šťasten sám a jiné blažit - to je pravý úkol člověka.B. Bolzano

úterý 14 červen 2011

Svátek: Roland

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: David Šlosar

Zobrazit

Opylovači

Nedávno se mě přítel ptal na to, jak si představuji štěstí. Přes veškerou výmluvnost, kterou obvykle oplývám, jsem tentokrát musel přiznat, že na tuto otázku patrně nedokážu dát přesnou a jednoduchou odpověď.
Tazateli jsem odvětil, že šťastné okamžiky mého života se váží k naší velké zahradě v Polabí. Pocit štěstí je spojen se společnou prací či procházkou s manželkou; s promýšlením článků a přípravou kázání pod korunami šumících stromů; při ošetřování mladých stromků a pilných včel; s obdivováním větších živočichů či různé drobné lezoucí havěti, jež naši zahradu navštíví; s hrami nebo nočním pozorováním oblohy dalekohledem, které podnikám s dětmi.
S touto zahradou je v jistém smyslu spjat celý můj život – jako chlapec jsem zde lezl po stařičkých jabloních a hrušních, ale také pásl dědečkovy ovce. Učil jsem se orat s koněm, sázet brambory, okopávat řepu, hlídat mák před opeřenými nájezdníky, či pečovat o ovocné stromy. Později, jako dospívající mladík, jsem s tátou zahradu omlazoval. Káceli jsme staré, již neplodné stromy, a postupnou výsadbou je nahrazovali mladými.
(pokračování zítra)

Petr Plaňanský, Slovo pastýře, CKS Nymburk