Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Jazyk moudrých přináší dobré poznání, kdežto ústa hlupáků chrlí pošetilost.
Bible - Přísloví 15,2

S jazykem se dá dělat všelicos - dokonce i mlčet.H. Heckmann

Pondělí 2 duben 2012

Svátek: Richard

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Dobrejitro

Zobrazit

Já ti dám blázna!

Už jste se někdy poslouchali, když mluvíte se svými dětmi? Mnoho věcí, které jim říkáme, je, řekněme, bláznivých! Jeden slavný skotský komik tyto dialogy trefně parodoval:
„Mami, můžu jít do kina?“ „Do kina? Já ti dám kino!“
„Mohl bych dostat chleba?“ „Chleba? Chleba nadělám z tebe, chlapče!“
Většina z nás si vzpomíná, že nám jako dětem říkali věci, které prostě nedávaly žádný smysl, například: Natáhni si ponožky, mladý muži... Já tě brzy přivedu k rozumu... Dám ti facku, až se ti hlava otočí dokola!... Já tě naučím, dělat si ze mě blázny!... atd. Není divu, že někteří lidé jsou z toho zmatení ještě v dospělosti.
Byl jsem nedávno na základní škole, kam někteří rodiče přivedli své předškoláčky na zahájení pravidelných setkání, na kterých si děti měly společně hrát. Když jsme čekali na začátek, jeden živý a zvědavý hošík začal vytahovat z poličky nějaké matematické pomůcky. Jeho matka, očividně nervózní, mu řekla: „Jestli na to budeš sahat, učitel ti usekne prsty!“ Každý z nás docela dobře chápe, proč to dítěti řekla – když nic jiného nepomáhá, zkusíme dítě postrašit! Slyší-li však dítě takový druh informace často, jaký závěr o životě si z toho vyvodí? Má dvě možnosti: svět je bláznivé a nebezpečné místo, anebo, nemá smysl maminku poslouchat, protože mluví samé nesmysly. Tak se dítě začíná přizpůsobovat životu. Všichni jsme to tak dělali!

(Proč jsou šťastné děti šťastné, Portál 2012)