Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Potom vzal těch pět chlebů a dvě ryby a poděkoval za ně Bohu. Lámal je na kusy a předával učedníkům, aby jídlo roznášeli lidem. (SNC)
Bible - Marek 6,41

Chceš-li si zachovat zdraví, drž se dvojího: jez do sytosti a nevyhýbej se námaze.Hippokrates

Středa 9 květen 2012

Svátek: Ctibor

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: Marie Hajná

Zobrazit

Recepis

Moje babička neříkala recepty, říkala: recepisy. A měla takových „recepisů“ hodně, mívala je nejenom na tělesné neduhy, uměla skvěle kurýrovat i všelijaké nelady, soužení, disharmonie... Vzpomněla jsem si na ni nedávno. Vnuk se posadil ke stolu, vysoukal se na židličku a pustil se do jídla se slovy: Když jím, tak jím.
„Co to říkáš?“ podivila jsem se.
„To říká ten dědoušek vedle,“ oznámil.
Slovem dědoušek označujeme našeho souseda, je mu už třiadevadesát, žije ve své chaloupce sám a o všechno se stará sám, děti, vnuci a pravnuci za ním dojíždějí, byli by rádi, aby se k nim přestěhoval z toho „konce světa“, jak naší krajině říkávají, jenomže dědoušek je tady zvyklý a nechce o tom ani slyšet. Je to velmi dobrosrdečný člověk, a když k němu děti přijdou na velikou zahradu, nezlobí se, že mu otrhají ovoce, naopak jim ještě nějaké dá. I laskavé slovo přidá. A děti si k němu navykají chodit, on s nimi mládne, ony se s ním nenudí, a tímhle způsobem, aspoň já si myslím, se stává, že bývají vztahy mezi mladými a starými tak hezké... Když se dívám do vedlejší zahrady na souseda mezi dětmi, připadá mi, že se nabíjí jejich energií. Mládne...
Asi byl vnuk zase vedle pro moudrosti.
Dědoušek vždycky říká, když si sedne ke stolu: Když jím, tak jím. Vnuk to zálibně opakoval a soustředěně jedl. Tak, jak jídá náš soused, napodoboval ho.
(pokračování zítra)

(Babičky a andělé, Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2011)