00.00
Dnes je čtvrtek 28. března 2024,
svátek slaví Soňa.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Pláství medu je řeč vlídná, lahodou duši a uzdravením kostem.
(Bible - Přísloví 16,24)

Lidé vás budou mít raději a budou reagovat pozitivněji, máte-li příjemný hlas a působíte-li dojmem silné osobnosti, než když se vyjadřujete bezmocně a negativně.
(Steve Biddulph)

Pryč s kňouráním


Všimli jste si, že někteří dospělí mají skutečně příjemný hlas? A že i některé děti mají melodický, jasný hlásek, který je radost poslouchat? A všimli jste si také, jak je náročné poslouchat dítě, které stále kňourá a fňuká? A mluví nosem? Víte, že tón našeho hlasu je prostě zvyk? A ten se netýká pouze hlasu, ale také přístupu k životu.
Pláč pochází od „bezmocné“ části našeho já, která chce, aby ostatní všechno zařídili, která nikdy není spokojená, která reptá a stěžuje si. Začneme-li mluvit kňouravým tónem, naše pocity se tomu přizpůsobí. Z ukňouraných dětí, pokud se to neodnaučí, vyrostou ukňouraní dospělí. Ale kňourání a nářek se dá zastavit přes noc! Tady je návod…
Zaprvé je třeba vědět, jak toto chování vzniká: Dítě po nás něco chce, nejprve tiše, potom nahlas. Když odmítáme jeho přání splnit, přechází do fáze číslo dvě: začne plakat. Poprvé je to možná náhoda, že prostě objeví takový tón hlasu, jaký jednoduše nedokážeme ignorovat! Proto mu často vyhovíme, aby byl klid. Pokud se tento model opakuje často, dítě se naučí na něj spoléhat, a ani se nenadějete – a máte doma ukňourané dítě.
Co s tím uděláte?
A) Řekněte mu to. Až začne kňourat, podívejte se mu do očí a přímo ho požádejte: „Mluv normálně, prosím.“
B) Naučte je, jak mluvit správně. Přesvědčte se, zda dítě opravdu ví, jak má znít jeho hlas: pevně a v nižší poloze. Pokud ne, naučte ho to. Sami mu předveďte, jak si to představujete.
C) Prosaďte to! Kdykoli po vás dítě navyklým kňouravým tónem něco chce, řekněte mu „Mluv normálním hlasem“. Tento výběr slov není náhodný: dítě si musí uvědomit, že kňourání není normální – pro ně ani kohokoli jiného. Dbejte, aby dítě dostalo to, oč žádá, pouze tehdy, požádá-li o to normálně.

(Proč jsou šťastné děti šťastné, Portál 2012)

Načítám kalendář