Dobré Jitro

dobrejitro.cz

Chce někdo prožít šťastný život, chce někdo okusit dobré dny? Odmítej zlo a konej dobro, usiluj o pokoj a nechej se jím vést. (B21)Bible - Žalm 34,13.15

Jednej tak, abys byl šťastný, ne aby ses šťastným jen zdál. Seneca

čtvrtek 17 květen 2018

Svátek: Aneta

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: VeVe

Zobrazit

O flintičkách, které se vyplatí

Tento příběh se odehrál v době, kdy byl internet i mobilní telefony ještě v plenkách, pevnou linku neměli zdaleka všichni, a tak jsme psávali dopisy…
Jednoho dne na škole v přírodě chlapec jménem Kuba uviděl v kantýně sadu flintiček. Zrovna takovou moc potřeboval, a tak si ji okamžitě koupil. Skoro celé kapesné za ni dal.
Jenomže druhý den se v kantýně objevila jiná, větší sada flintiček. Byla téměř o polovinu levnější, a přesto obsahovala větší počet pistolí a granátů. Téměř všichni kluci obětovali své kapesné, aby si ji koupili.
Mezi šťastnými majiteli vojenské výzbroje chyběl jen Martin ze sociálně slabší rodiny, jehož kapesné nestačilo ani na tuto levnější sadu flintiček. Nicméně kluci mu ochotně nějaké zbraně zapůjčili, aby s nimi mohl „bojovat“.
Večer, když si kluci s flintičkami dost vyhráli, povídá Staňa Kubovi: „Člověče, ten tvůj arzenál se ti moc nevyplatil. Máš tam toho míň než my, a přitom to bylo mnohem dražší.“
Kuba, který ve třídě patřil mezi nejzdatnější počtáře, dobře věděl, že to tak je. Samozřejmě že také on zatoužil mít ve svém vlastnictví flintičky, které se vyplatí. Okamžitě tedy vyhledal v kufru obálku s dopisním papírem. Napsal rodičům krátký dopis o tom, že už utratil skoro všechny peníze, ať mu pošlou další.
Za tři dny přišla obálka, která kromě láskyplného dopisu od rodičů obsahovala i dvě bankovky. Kuba okamžitě letěl do kantýny a koupil si novou sadu flintiček, které se vyplatí. A protože to byl kluk dobrosrdečný, první sadou flintiček, která se mu nevyplatila, obdaroval Martina. Toho dne jste na jednom pokoji školy v přírodě mohli potkat dva šťastné kluky. Kubu, majitele flintiček, které se vyplatí, a Martina, majitele flintiček, které byly úplně zadarmo.

(Splněný sen, Advent-Orion 2017)