00.00
Dnes je středa 24. dubna 2024,
svátek slaví Jiří.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Nemohu si pomoci, znovu musím děkovat Bohu, že se na nás prokazuje jeho vítězná moc a že poznání Boha můžeme šířit okolo sebe jako vzácnou vůni. (SNC)
(Bible - Druhý list Korintským 2,14)

Odpuštění je vůně, jíž fialka potřísní botu, která ji rozdrtila.
(Mark Twain)

Violka vonná


Violka vonná patří do stejné čeledi jako maceška. Obě rostliny jsou krásné a jemné. Liší se pouze tím, že violka má dva okvětní lístky rostoucí vzhůru a tři dolů, zatímco maceška má čtyři okvětní lístky rostoucí vzhůru a jeden dolů.
V 5. století př. Kr. Hippokratés doporučoval violku vonnou k léčbě migrény. Na začátku 20. století se předpokládalo, že s její pomocí lze léčit rakovinu, což nebylo nikdy prokázáno.
Violka vonná je však jednou z rostlin, které se používají k léčbě nemocí dýchacího ústrojí.
Celá rostlina (zejména kořen) obsahuje saponiny, které usnadňují vykašlávání a jsou močopudné; rostlinný sliz, díky němuž má zvláčňující, kašel tlumící a projímavé vlastnosti; kyselinu salicylovou, která vyvolává pocení a má protizánětlivé vlastnosti; přírodní barviva a glykosidy, díky kterým má mírné močopudné vlastnosti. Květy dále obsahují esenci, která je zodpovědná za jejich příjemné aroma.
Květy se používají např. při migréně a bolestech hlavy, nemocech ústní dutiny a krku, rovněž i k omývání očí v případě zánětu očního víčka a zánětu spojivek.


(Encyklopedie léčivých rostlin, Advent-Orion 2008)

Načítám kalendář