Dobré Jitro

dobrejitro.cz

A podobným způsobem mluvil Jan k lidem, aby je vyburcoval a vnitřně připravil na příchod Mesiáše. (SNC)
Bible - Lukáš 3,18

Způsob řeči je obrazem ducha.Seneca

čtvrtek 4 únor 2010

Svátek: Jarmila

předchozí další
Zobrazit kalendář
dobrejitro.cz

Autor: ČSOP-ARON

Zobrazit

Ignaz Semmelweis a Joseph Lister

Ignaz Semmelweis i Joseph Lister byli vynikající lékaři 19. století, kteří si uvědomili, že jejich kolegové, kteří se vraceli z pitevny, si nemyjí desinfekcí ruce, jak oni dva doporučovali. Lékaři pak často na svých rukou přenášeli infekce na rodičky, které na následky těchto infekcí umíraly.
Ignaz Semmelweis s křikem a nevybíravými slovy napadal své kolegy a obviňoval je z vražd nakažených rodiček. Měl pravdu. Lékaři ho proto ale nenáviděli. Zklamaný a rozhořčený nad nerespektováním svých doporučení skončil nakonec Semmelweis v ústavu pro choromyslné, kde brzy umírá na otravu krve.
Joseph Lister také opakovaně upozorňoval své kolegy na nutnost desinfekce rukou a nástrojů. I on se setkával s nepochopením. Na rozdíl od Semmelweise ho měli lékaři rádi. Lister byl klidný, jemný, slušný člověk. Nikdy nekřičel, byl taktní a s uvážením volil slova kritiky tak, aby dosáhl svého cíle, ale nezranil city druhých. Postupem času lékaři pochopili, že jeho nařízení jsou správná a důsledně je dodržovali. A tak se Joseph Lister stal zakladatelem moderní chirurgie – provedl první aseptickou operaci a stal se příkladem pro své nástupce.
Dva muži, kteří chtěli dosáhnout stejné věci. Jeden selhal, druhý zvítězil. Už víš, proč? Rozmýšlejme každé slovo ve své kritice a budeme mít úspěch jako Joseph Lister!

H. M.