00.00
Dnes je pátek 26. dubna 2024,
svátek slaví Oto.
Stránku si nyní můžete nově přepnout do nočního režimu!

Ať se raduje poušť a suchopár, s jásotem ať kvete pustina! Jak z růže květ ať rozkvete... Bude jí dána sláva libanonská, nádhera karmelská a šáronská – ukáže se jim sláva Hospodinova, našeho Boha nádhera! (B21)
(Bible - Izajáš 35,1-2)

Růže je podstatně víc, než rozpačitá omluva za trn...
(autor neznámý)

Růže šípková


Plod obsahuje různé cukry a organické kyseliny, jakož i pektin, minerální soli, karoten (provitamin A) a vitamíny B1, B2, C, E a P. Ve 100 g šípku je obsaženo 600-800 mg vitaminu C, což je mnohonásobně více než v citronu, který ve 100 g obsahuje jen 50 mg. Díky tomu je šípek jednou z nejbohatších rostlin na vitamin C (obsahuje jej dokonce více než rybíz (181 mg) a kiwi (98 mg). Růže šípková je druhá za acerolou, jejíž zralý plod obsahuje až 2 500 mg vitaminu C na 100 g a zelený dokonce až 6 000 mg.
Plod růže posiluje organismus a léčí kurděje. Šípky se doporučuje užívat v případě fyzického vyčerpání, tělesné slabosti a rekonvalescence.
Šípek se používá ke zvýšení obranyschopnosti organismu, zejména jako prevence chřipky a nachlazení. Doporučuje se v případě všech infekčních onemocnění, zvláště pak u dětí.
Šípek se doporučuje v případě otoků, jako doplněk stravy bohaté na maso a živočišné produkty, při dně a artritidě a vždy, když je nutné použít diuretikum, které pomáhá čistit organismus.
Plod růže šípkové se uplatňuje proti tasemnici a dalším střevním parazitům, ale tento účinek nebyl vědecky potvrzen. Někteří lidé uvádějí, že šípky tasemnici vypudily proto, že obsahují chloupky, které tasemnice nesnáší.
Růžová voda z okvětních lístků i dalších druhů růží se s dobrými výsledky používá k omývání očí při zánětu spojivek a zánětu očního víčka.


(Encyklopedie léčivých rostlin, Advent-Orion 2008)

Načítám kalendář